Helista või kirjuta meile ja aitame meeleldi
+372 53980543
lahemaaokoturism@gmail.com
Sobilik: 1-4 klassid
Grupi suurus: kuni 25 õpilast
Keel: Eesti keeles
Programm toimub Paljassaare loodusrajal, kus õpilased tutvuvad mereäärse looduse ja elustikuga. Mängitakse loodust tutvustavaid mänge, otsitakse ja määratakse lihtsamate piltmäärajate abil mereelustiku, taimede ja lindude liike. Liigutakse koos juhendajaga. Teemadeks on veetaimede ja loomade erinevused maaismaaorganismisdest, organismide ja elukeskkonna seosed, elurikkus.
SISSEJUHATUS (15 min)
* Osalejate vastuvõtt Paljassaare ranna parklas
* Juhendaja tutvustab ennast, õppeprogrammi eesmärki, tegevusi ning räägib ohutust liikumisest rajal
* Lepitakse ühiselt kokku õppepäeva reeglid
* Sissejuhatuse lõpetab soojendusmäng (vihmamäng) ning seejärel alustatakse liikumist rannaalale.
TEGEVUSTE KÄIK (2,5 tundi)
Iga tegevus toimub rajal erinevates temaatilistes punktides.
* Enne rannaalale jõudmist teadmiste aktiveerimine mereelustiku teemal.
Juhendaja küsib ja vestleb õpilastega teemal, milliseid meres elavaid taime-ja loomaliike nad teavad nimetada ning mille poolest nad erinevad maismaaloomadest ja -taimedest. (10 min)
* Piltmäärajate abil rannaalal mereelustiku liikide otsimine (vajalik leida 6 liiki) ja seejärel leitud liikide tunnuste kirjeldamine.
Töö toimub paaris, igal paaril määraja. (20 min)
* Paplisalu juures puuliikide määramine piltmääraja abil.
Töö toimub paaris, igal paaril määraja. Juhendaja kontrollib jooksvalt leitud liikide õigsust ning selgitab määramistunnuseid. (30 min)
* Söögipaus (õpilaste enda kaasa võetud söögipoolis). Söögipausi lõpus arutelu teemal, miks tuleb pakendid ja toidujäätmed endaga kaasa võtta. (30 min)
* Salakirja mäng. Peidetud salakirja lipikute (11 tk) abil ristsõna lahendamine. Kuna lahendussõna on mere teemaline, siis pärast mängu arutletakse, miks on vajalik ja kuidas saab igaüks merd kaitsta. Arutelu toimub juhendaja suunavate küsimuste abil. (20 min)
*Liikumine laudteel ning arutelu, miks on laudteed vajalikud. Liikudes tehakse peatusi ning juhendaja suunamisel vaadeldakse raja ääres kasvavaid taimi ja juhendaja räägib Paljassaare ajaloost. (10 min)
* Vaatetorni külastus ning piltmäärajate ning binoklite abil tornis veelindude vaatlus ja määramine. Arutelu teemal, millised on veelindude erinevused maismaalindudest ning miks on kõik liigid looduses olulised. (20 min)
* Parklasse suundumine ja teele jääva vana sigala külastus. Juhendaja räägib, mis hoone see on ja miks see sinna rajati. (10 min)
KOKKUVÕTE (15 min)
*Juhendaja palub igal õpilasel öelda, mida uut ta õppekäigu jooksul teada sai ja/või millise kogemuse/oskuse võrra rikkamaks sai.
Programmi kokku leppides küsime õpetajalt, milled on tema ootused programmile, millise õppekavas oleva teema kinnistamiseks või sisse juhatamiseks õpilased programmile tulevad (vastavalt sellele saab programmi rõhuasetust muuta) ning kas programmi suhtes on erisoove.
Korraldajad küsivad õpilaste erivajaduste kohta. Vajadusel saab programmi vastavalt erivajadusele kohandada.
Programm ei sobi liikumis- ja nägemispuudega õpilastele.
Õpetajal palume enne programmile tulekut õpilasi informeerida programmiga seotud olulistest asjadest:
* häälestada klass enne programmile tulekut – kuhu minnakse ja mida üldjoontes tehakse
* ilmastikule vastav riietus ja jalanõud (soovituslikult sportlikud jalanõud, mis võimaldavad liikumist erinevatel pinnastel);
* programm sisaldab ka lõunapausi, seega kaasa võtta söögipoolis;
* võimalusel kaasa võtta igal õpilasel istumisalus.
Programmi käigus palume õpetajatelt aktiivset osavõttu – abistaks grupi kooshoidmisel ja jälgiks, et ohutus oleks tagatud (liikumine laudteel, ohutu kauguse hoidmine panga servast jms).
Pärast programmi saab õpetaja õpilaste poolt täidetud töölehed endaga kaasa, et hiljem koolis korraldada programmi teemal järeltegevusi.
Pärast programmi ootame õpetaja tagasisidet programmi sisu ja korraldamise kohta meie kodulehel või keskkonnahariduse portaalis tagasiside vormi täites.
Õppeprogramm toimub vabas õhus Paljassaares 3,2 km pikkusel rajal, mis teeb ringi. Programm kulgeb mööda laudteid, pinnasteid ja jalgradu.
Programmi läbiviijad: Meriliis Kotkas – loodusteaduste magister vt esilehelt, programmi läbi viinud 5 aastat, Kauri Kivipõld loodusteaduste magister, vt esilehelt, programmi 7 aastat läbi viinud, Aigi Bremse – õpetaja, vt esileht programmi 7 aastat läbi viinud, Aire Talioja – loodusgiid vt esilehelt, programmi läbi viinud 2 aastat, Anna Dronova – loodusteaduste magister vt esileht, programmi läbi viinud 2 aastat, Reeli Valk õpib loodusteadust, laagrikasvataja vt esilehelt, programmi läbi viinud 1 aasta, Ketlin Kaljas õppinud botaanikat ja floristikat, lastega töötamise kogemus, Maarja Orro – õppinud maastikuarhitektuuri, töötanud lastega, programmi läbi viinud 1 aasta.
Õpilane teab:
* mereranna eripära elukeskkonnana
* millised on meres elavate taime- ja loomaliikide erinevused maismaaliikidega võrreldes
Õpilane oskab:
* kasutada piltmäärajaid ja binoklit
* oskab märgata liikide tunnuseid
* oskab märgata inimtegevuse mõju looduses
Õpilane liigub:
* looduses turvaliselt, kahjustamata loodust ja iseennast
*Taimede, mereelustiku ja lindude määramine piltmäärajate abil – määrajate kasutamine toimub paarides, igal paaril üks määraja ning töölehed liikide piltidega, keda määrajate abil leitakse.
* Lindude vaatlus binokliga – 1 binokkel nelja õpilase kohta.
* Ristsõna lahendamine salakirja mängus – igale paarile üks tööleht ja kirjutusvahend.
Kõik vahendid on olemas juhendaja poolt.
I kooliaste
Loodusõpetus:
9) kirjeldab taimede, loomade (sh inimese) ja seente välisehitust, toitumist, kasvamist ja liikumisvõimet ning seostab neid elukeskkonnaga;
10) eristab ühte liiki kuuluvaid organisme;
14) mõistab, et inimene on osa loodusest ja sõltub sellest; toob näiteid, kuidas inimene loodust oma tegevusega mõjutab;
20) liigub looduses turvaliselt, kahjustamata loodust, teisi ja iseennast;
Eesti keel ja kirjandus:
2) kuulab eesmärgistatult, väljendab oma mõtteid;
9) sõnastab teksti kohta küsimusi ja esitab vastuväiteid, teeb teksti põhjal märkmeid, võrdleb tekste omavahel;
Kehaline kasvatus:
9) arvestab peamisi turvalisuse ja ohutu liikumise põhimõtteid ning saab aru erinevate liikumisviiside puhul vajaliku turvavarustuse kasutamise põhjustest;
10) arvestab tegevustes kaaslasi.
Lõimitud on omavahel loodusõpetus, eesti keel ja kirjandus ning kehaline kasvatus. Ainevaldkonnasisene lõiming kujundab õpilaste arusaamist loodusest kui terviksüsteemist, milles esinevad vastastikused seosed ning põhjuslikud tagajärjed.
Läbivad teemad:
keskkond ja jätkusuutlik areng; tervis ja ohutus ning väärtused ja kõlblus.
kultuuri- ja väärtuspädevus õpipädevus sotsiaalne ja kodanikupädevus sotsiaalsed oskused suhtluspädevus
Programmile saab tulla ka ühistranspordiga.
Programmi on võimalik pakkuda 2-le klassile korraga 2 juhendajaga. Programm ei sobi liikumis- ja nägemispuudega õpilastele.
Programmi aja sisse on planeeritud aeg kaasa võetud võileibade söömiseks.
Ohutus: rada on üldiselt ohutu, kuid märgade ilmade puhul võib olla oht libisemiseks. Õpilastele selgitatakse, kuidas ohutult liikuda. Ohutuse tagamiseks läbivad õpilased raja koos juhendaja ja saatvate õpetajatega. Juhendaja on läbinud esmaabikoolituse.
Rada on 3,2 km pikk ja läheb mööda laudteid, pinnasteid ja jalgradu, teeb ringi. Jalanõud võiksid olla veekindlad, eriti vihmastel ilmadel, samuti võiksid riided olla tuulekindlad. Vihmase ilma korral peaks olema kaasas ka vihmakile. Programm on õpilastele turvaline, kuna programmijuht läbib kogu teekonna koos õpilastega ja turvalisuse tagamisse kaasatakse ka õpetajad. See programm sobib ka puudega õpilastele, kuid enne programmi valimist tuleks õpetajal programmijuhiga läbi rääkida õpilaste erivajadusest tingitud täiendavaid vajadusi.
Selleks, et oskaksime Teile võimalikult paremaid ja Teie vajadustele kõige paremini vastavaid
programme pakkuda, tahaksime teada, mis Teile meie programmi juures meeldis ja mida
võiksime teisiti teha. Oleme väga tänulikud, kui meid veidi aitate.
Palume anda hinne 5 palli süsteemis (1 – ei jäänud üldse rahule, 2 – oli palju puudujääke, 3 –
olid küll mõned puudujäägid, kuid üldjoontes võis rahule jääda, 4 – jäin rahule, kuid oli asju,
mida oleks saanud paremini teha, 5 – programm vastas meie minu ootustele) tõmmates õigele
hindele joone alla.